Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Víte co znamená být na přástkách nebo si zahrát dětskou hru o sv. Dorotě? Přestože je Mikuláš, Štědrý večer i Silvestr již za námi, několik zajímavých svátků nás ještě čeká. Pokud se chcete dozvědět, na co se v následujících dnech můžete těšit, navštivte zimní výstavu v poličském muzeu.

DSC02865DSC02866VERNISAZ ZIMNI VESELI OD ADVENTU PO HROMNICE 51VERNISAZ ZIMNI VESELI OD ADVENTU PO HROMNICE 60VERNISAZ ZIMNI VESELI OD ADVENTU PO HROMNICE 69

Tradiční vánoční a zimní výstava ve Třídě Bohuslava Martinů je zaměřena na koledování pro radost i na přilepšenou. Těmito výstavami si v poličském muzeu připomínají lidové tradice a zvyky, kterými naši předkové překonávali dlouhé období zimy, a které jim zároveň poskytovaly odpočinek, veselí i setkání se sousedy.

Kateřina, Ondřej, Barbora, Mikuláš, Lucie, Dorota a Matěj nebyla jen jména v kalendáři, ale za starých časů se v tyto dny konaly různé zábavy, věštby, obchůzky a poučení. V předchozích staletích se maskované postavy proháněly městem a tropily hluk a nezbednosti nejen o masopustu, ale také na svatého Mikuláše a dokonce na Štědrý den. Svátek sv. Mikuláše představíme v umírněné podobě, kdy biskup rozdává hodným dětem dárky,” uvádí kurátorka výstavy Stanislava Cafourková. V dnešní uspěchané a moderní době se zamyslíme nad tím, že o Štědrém dnu a Božím hodu vánočním si lidé uvědomovali, jaké dobré dary k životu jim přinesl narozený Ježíšek. Hospodáři pak projevovali podobnou štědrost chudým koledníkům.

Na Poličsku tradiční tříkrálové obchůzky se od počátku 21. století znova obnovují v podobě charitativní tříkrálové sbírky. I my se během zimy vracíme k pohádkám. Mnohé z nich se šířily vyprávěním o přástkách – sousedském posezení, kdy se předl len a kdy nikdo nebyl sám,” dodává.

Výstava bude k vidění až do 28. února 2016.

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti