Kalendář akcí

duben 2017
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Hledání
Pokročilé vyhledávání
 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

PŘIPRAVUJEME: KOLONIÁL KARLA BAIZY aneb z historie obchodu a obchodování

baiza 1baiza 5baiza 6baiza 7baiza 8baiza 9

 6. květen – 3. září 2017

Každý z nás si jako dítě hrál někdy na obchod. Máme potřebu něco vlastnit, mít něco nového, něco potřebujeme k živobytí, ledacos pro radost.

Městské muzeum a galerie Polička ve spolupráci s Dětským muzeem – oddělením Moravského zemského muzea v Brně připravuje výstavu o obchodování. Inspirací ke vzniku putovní verze výstavy „Koloniál u pana Bajzy“ byla knížka Karla Poláčka „Bylo nás pět“. Poličská verze navíc využije skutečnosti, že zde v první třetině 20. století a dříve působil rázovitý sklenář a obchodník Karel Baiza. Nepřehlédnutelné inzeráty uveřejňoval v místním časopise Jitřenka.

Interiéry obchodů ve stylu 1. čtvrtiny 20. století představí místní zboží i produkci blízkých výrobních středisek (keramika, sklo), které jsou bohatě zastoupeny ve sbírkách našeho muzea. Seznámí s dováženými výrobky a plodinami z jiných oblastí Českých zemí i ze zahraničí. Návštěvníci poznají vybavení a sortiment dobového koloniálu, cukrárny, řeznictví a obchodu s textilem, ale navštíví také výroční trh.

V „trafice“ a „hokynářství“ budou mít návštěvníci možnost navázat vztah prodávajícího a kupujícího, vyzkoušet smlouvání o ceně, vyzdvihnout novinky a senzace v tisku atd. Seznámí se s významem neznámých pojmů (např. hokyně, sáh); najdou na mapě blízká střediska výroby skla apod. Program oživí znalosti z matematiky, českého jazyka, přírodovědy, zeměpisu; je vhodný ke zvýšení finanční gramotnosti. Cílem výstavy je, aby si děti a studenti uvědomili podobnosti a odlišnosti v obchodování dříve a nyní: jaké to bylo před „digitální dobou“, jak se šířilo zboží a informace. Návštěvníci se seznámí s dobovými mírami a váhami, s cenovými poměry a platy, ale mohou získat zručnost také v motání kornoutu, vážení na vahách, měření textilu aj.

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti