Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY

 

 

OD ROZPUSTILÝCH MAŠKAR PO VESELÉ VELIKONOCE

26. 2. – 28. 4. 2019

(bezbariérový přístup – ano/1. patro budovy muzea)

 

V koloběhu života je člověk stále na cestě. Střídá dny sváteční a všední, zábavu s přemýšlením, výjimečné okamžiky s těmi běžnými. Ani naši předkové ve vzácném volném čase v období zimy a chladného začátku jara neseděli za pecí. Provozovali lidové zábavy a zvyky, v nichž různými formami chtěli zajistit dobrou úrodu a zdar nového hospodářského roku pro celou venkovskou pospolitost.

Jarní výstava ve třídě Bohuslava Martinů ukáže, že vznešeně se lidé oblékali na krásné bály a do rozpustilých maškar se zase strojili při karnevalech a do masopustního průvodu. Seznámí vás s prastarými obchůzkami vynášení smrti, s honěním Jidáše i s velikonočním koledováním. Připomene vážný a náboženský charakter postu a Velikonoc, kdy lidé procházeli křížové cesty v kostele nebo v přírodě a kdy rozjímali nad utrpením Ježíše Krista při sledování pašijových her.

V posledních letech v našich obcích tyto zvyky nevážné i vážné ožívají a přinášejí společný prožitek všem obyvatelům. Na výstavě proto například uvidíte: masopustní masky zapůjčené z Kamence, fotografie venkovní křížové cesty „na Jelínku“ u Poličky nebo záběry z pašijové hry ze Žďáru nad Sázavou.

Pro obveselení návštěvníků bude připraveno mnoho karnevalových masek a kostýmů, které si budou moci vyzkoušet.

LICHOŽROUTKA Galina Miklínová

6. 5. – 1. 9. 2019

(bezbariérový přístup – ne/nízká fyzická náročnost 2. patro budovy radnice)

 

Galina Miklínová je českou režisérkou, ilustrátorkou a výtvarnicí animovaných filmů, které se dostaly na řadu světových festivalů animované tvorby. Vytvořila svou autorskou knihu a posléze večerníček O Kanafáskovi, zpracovala ilustrace ke knihám od J. K. Rowlingové – Harry Potter I. až IV. Spolupracovala s Pavlem Šrutem na řadě knih – Pavouček Pája, Veliký tůdle, Verunka a kokosový dědek, Příšerky a příšeři a samozřejmě nesmíme opomenout tolik známé Lichožrouty. Ti vznikli nejdříve v knižní podobě a posléze byl vytvořen celovečerní film Lichožrouti, který získal ocenění nejen v České republice. Ilustrovala pro děti více než 30 knih a získala desítky cen, např. Magnesia Litera za knihu desetiletí. Poslední oceněnou knihou je H2O a tajná vodní mise, kterou vytvořila společně s Petrem Stančíkem. Kniha získala výroční cenu Zlatá stuha 2018 v kategorii beletrie pro děti.

Děti se mohou těšit na interaktivní výstavu plnou motivů z dětských knih a oblíbených večerníčkových příběhů či se zasnít v říši levitujících knih. Výstavou kreseb vás provede výtvarný program plný tvořivých aktivit rozvíjejících nejen zručnost, ale především fantazii. Dozvíte se, jak může vypadat den takového tvůrce, kde čerpá inspiraci, nebo jaká je oblíbená kniha Galiny Miklínové.

 

 

FENOMÉN IGRÁČEK A RŮZNÁ POVOLÁNÍ DŘÍVE I NYNÍ

11. 5. – 25. 8. 2019

(bezbariérový přístup – ano/přízemí budovy muzea)

 

Výstava o minulosti i současnosti známé české figurky a o různých profesích představených skrze historické hračky.

Legendární figurka míří do poličského muzea, aby potěšila děti a dojala dospělé, kteří si s ní mohli hrát jako kluci a holky už od roku 1976. Výstava návštěvníkům představí historii, bohatou současnost i výrobu oblíbené české hračky. Prohlédnete si desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů s typickým náčiním, nářadím, dopravními prostředky apod. Uvidíte i některé mimořádné IGRÁČKY, kteří byli za éry socialismu vyráběni pro export. Současnou tvorbu budou zastupovat také nové herní řady, v nichž si děti mohou s IGRÁČKY hrát: Handy – skládací prostředí (restaurace, nemocnice apod.) nebo MultiGO – auta. Chybět nebudou ani ostatní výrobky od českého výrobce společenských her a hraček firmy EFKO.

 

Ve druhé částí výstavy se podíváme do starší historie, jak se na muzeum patří. I zde budou představeny české a československé hračky, a to z let 1880 – 1980. Uvidíte celky hraček vážících se k jednotlivým povoláním. Budou to například truhláři a jejich dílny, sedláci či zemědělci s koňmi či traktory, řidiči s různými dopravními prostředky i stroji, lékaři a zdravotní sestry. Hračky ukážou, jak se skladba řemesel a zaměstnání měnila s dobou. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky byly převážně technické – různé stavebnice, hrady, vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující jemnou motoriku.

Předměty zapůjčí soukromé Muzeum hraček z Rychnova nad Kněžnou.

PŮLSTOLETÍ S CIMRMANEM

14. 5. – 27. 7. 2019

(bezbariérový přístup – ano/přízemí budovy muzea)

 

Výstava mapující nedoceněného génia Járu Cimrmana a současně představující 50 let fungování Divadla Járy Cimrmana…

Fenomén Járy Cimrmana je nedílnou součástí české kultury. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat… Přesto, že ho zná svět už padesát let, a přestože se nedočkal vůbec žádného uznání, díky pečlivé práci cimrmanologů víme, že to byl největší český génius a k šíření jeho duchovního odkazu velmi rádo přispěje i poličské muzeum.

Výstava představí historii Divadla Járy Cimrmana a především osobnost velikána a jeho rozsáhlou tvorbu učitelskou, vědeckou, vynálezeckou a cestovatelskou. K vidění bude řada původních fotografií a plakátů a rovněž předmětů, které Cimrman za života používal či vytvořil. Poznejte nedoceněného génia! Jeho odkaz, ať se šíří!

 

Dospělí 60,- Kč 
Děti, studenti, důchodci 30,- Kč 
Rodinné vstupné (2 dospělí + děti) 120,- Kč

Krátkodobé výstavy vstupné je stanoveno dle typu, pojetí a rozsahu výstavy.

 

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti