Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Ježíšek, Marie, Josef a dokonce i anděl – nikdo nechyběl. Během prvního vánočního tvoření se muzeum zaplnilo závěsnými betlémy, které jistě našly místo v domovech svých autorů.

DSC 0004DSC 0009DSC 0019POLAZVRKOC

 

V sobotu 3. prosince 2016 se v poličském muzeu konalo první předvánoční tvoření. Malí i velcí návštěvníci mohli z lékařských špachtlí vyrobit závěsný betlém.   „V betlémskou stáj i postavy svaté rodiny a pastýřů se pod rukami návštěvníků proměnily dřevěné lékařské špachtle. Oděvy se postavičkám vyráběly z látek či dřevěných dýh nebo se namalovali. Betlém si potom výtvarníci mohli zavěsit na jehličnatou větvičku, do prostoru, na zeď i do okna,“ uvedla organizátorka akce Bc. Tereza Sejkorová.

Následující sobotu 10. prosince 2016 se můžeme těšit na pokračování předvánočního tvoření. Tentokráte budeme vyrábět vánoční vrkoč a polaz. „V době zimního slunovratu a příchodu nového roku vyráběli naši předkové vrkoče a polazy. Měly přinést dobrou úrodu, ochranu, lásku i zdraví. Svěžest jim dodával zelený krušpánek nebo mech a barevné ústřižky látek. Sušené ovoce, ořechy a perníčky na koncích špejlí byly určené jako pamlsky členům rodiny i koledníkům,“ dodává. Tato dílnička má v muzeu již několikaletou tradici a každý rok se těší velké účasti. Vyrábět chodí nejen děti, ale i maminky, tatínkové, dědečkové a babičky. Ti zkušení již vědí, že na výrobu vrkoče je nutné si sebou přinést hrneček. Odměnou za pečlivou práci je tradiční lidová vánoční dekorace.  

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti