Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Před půlstoletím zažila Polička, rodné město Bohuslava Martinů, malou senzaci – v roce 1966 se sem na několik týdnů „nastěhoval“ štáb televizní stanice BBC2, aby tu natočil podstatnou část dokumentu o životě a díle slavného rodáka. V té době však v Británii jeho jméno i hudební dílo znal málokdo, a proto se režisér filmu Anthony Wilkinson a hudební poradce, muzikolog Brian Large, rozhodli přiblížit jeho osobnost britským televizním divákům.

 Zdroj: http://www.casopisharmonie.cz

Film se natáčel v jarních měsících 1966 v Poličce a v krajině Českomoravské vysočiny, a na jeho realizaci se podíleli i místní občané. Jmenujme alespoň paní Marii Pražanovou, která obětavě každý den doprovázela tvůrce filmu na věž kostela sv. Jakuba, nebo divadelníka pana Oldřicha Švece, který ve filmu hraje tovaryše Stodolu. Ve filmu také vystupovali jako tanečníci studenti 2. ročníku poličské SVVŠ," uvedla tisková mluvčí města Naděžda Šauerová. „Později se štáb přemístil do Paříže a New Yorku, a závěrečné scény se natáčely v Itálii a ve Švýcarsku. Televizní film s názvem Music of Exile (Hudba exilu) měl v BBC2 premiéru v říjnu 1967, tedy přesně před 50 lety, ale z neznámých důvodů nebyl nikdy uveden v Československu. Tehdejší režim nemohl mít žádné zásadní ideové výhrady vůči filmu, který (jak je ostatně v BBC zvykem) byl politicky zcela neutrální a byl by mohl v té době napomoci při propagaci české hudby ve světě. A tak Music of Exile upadl v Čechách málem v zapomenutí."

Music of Exile bude poprvé uveden v poličském Tylově domě ve čtvrtek 25. května 2017 v 19.00 hodin a po promítnutí bude následovat beseda s jeho tvůrci. Besedy se zúčastní i někteří z tehdejších účinkujících, aby zavzpomínali na zážitky z natáčení.

V loňském roce na existenci filmu upozornil poličský patriot Jan Edlman, který jako 21letý student angličtiny na pražské univerzitě asistoval britskému televiznímu štábu při natáčení v Poličce. Našel kontakt na režiséra Anthonyho Wilkinsona, který je v současnosti stále činný jako ředitel Wimbledonského hudebního festivalu (kde propaguje i dílo Bohuslava Martinů), a požádal ho o svolení promítnout film v Poličce v rámci letošního Martinů Festu. Pan Wilkinson nadšeně souhlasil a zanedlouho zaslal kopii filmu na DVD k volnému použití, tedy bez nároku na jakýkoli honorář. Jan Edlman, nyní překladatel na penzi, se ujal překladu doprovodného komentáře, jehož spoluautorem je slavný anglický spisovatel Anthony Burgess, tvůrce Mechanického pomeranče, který proslavil ve filmové verzi Stanley Kubrick, a ve spolupráci s muzeem Polička a s členy Spolku Náš Martinů vytvořil definitivní verzi s českými titulky." dodala Naděžda Šauerová.

bohuslav martinu

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti