Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

TZ_25/10/2017

Nevíte kam vyrazit se svými blízkými či přáteli? Tuto sobotu 28. října 2017 je to již 99 let od vzniku samostatného Československa, děti se zároveň radují z podzimních prázdnin a poličské muzeum vám nabízí, jak si všichni tento čas užít.

Neváhejte a využijte volných dní k načepnání nových zážitků a vědomostí. Dveře muzea jsou vám otevřena.

Na výstavě O včelách a lidech se dozvíte, v čem jsou včely užitečné, jaký je život včely dělnice, včelího trubce nebo včelí matky nebo kde včely bydlí a jak se spolu dorozumívají, proč tančí i jak dlouho žijí. To je pouze několik otázek, které nejen dětským návštěvníkům zodpoví včelí průvodkyně Medulka. Práci člověka ve včelíně představí a atmosféru výstavy dokreslí sbírkové předměty používané od dávné minulosti až dodnes. Výstava má i interaktivní část, kde si můžete vyzkoušet, jak včela sbírá pyl, jak krmí larvy nebo jak staví své voskové obydlí – a víte proč má plástev tvar šestiúhelníku?

Ve výstavních sálech Městské galerie můžete navštívit 70. výroční umělecký salon v Poličce. Představen je výběr děl autorů zastoupených na uplynulých ročnících, tedy v širším rozpětí tradičního krajinářství, moderní tvorby 60. let a současné tvorby.

Pokud vás spíše zajímá výstava hudební nežli výtvarná, pojďte trochu cestovat. Život skladatele Bohuslava Martinů byl prodchnut různými cestami a změnami pobytu. Začalo to nevinně výjezdními koncerty s Českou filharmonií, pokračovalo studiem v Paříži, která jej uchvátila natolik, že se zde oženil a usadil natrvalo. Další plány přetrhal nucený exil do USA v době II. světové války a po jejím skončení pak následovala opět cesta zpět do Evropy. Z mladíka, pocházejícího z malého českého městečka Poličky se, ne zcela vlastní vinou stal doživotní světoběžník, jemuž bylo vzhledem k politickým okolnostem odepřeno se vrátit do vlasti. Ovšem pokud vystoupáte 194 schodů do rodné světničky již zmíněného skladatele, která se nachází ve výšce 36 m ve věži kostela sv. Jakuba. můžete se z ochozu kochat nejen výhledem do širého okolí, ale jistě vás zaujme zvláštní místo pro život, jakým světnička pro pověžného opravdu je.

Navštívit můžete také stále expozice a vrátit se tak třeba do středověku. Vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Autentičnost výletu do historie podtrhne procházka po gotickém opevněním, které je nejzachovalejším ve střední Evropě.

Více na www.cbmpolicka.cz

KONTAKT:

ALENA ZAVORALOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114

572 01 Polička

+420 461 723 855

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.cbmpolicka.cz

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti