Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

PTACI WEB 1PTACI WEB 1PTACI WEB 2PTACI WEB 3PTACI WEB 4PTACI WEB 5PTACI WEB 6

 

Dobrý den, přátelé,
jalikož vláda zakázala akce s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, musíme s lítostí oznámit, že výstava je UZAVŘENA.

 

14. 3. – 17. 5. 2020

Jistě máte rádi, když na jaře začne sílit mnohohlasý zpěv ptáků, a obdivujete, že mohou létat. Možná pozorujete skrytě a z dálky ptáčky na krmítku. Zveme vás proto na výstavu, která má tu výhodu, že na ní uvidíte mnoho ptáků pohromadě a přitom žádného nevyplašíte, neboť se jedná o fotografie a vycpaniny (dermoplastické preparáty).

Představeni budou zástupci několika lokalit Poličska – rybníků, lesa, polí i území, kde žijí společně s člověkem. Prohlédnete si jejich vajíčka, pírka a hnízda. Dozvíte se, jak si sojka čistí peří, jak odlišit hnízdo drozda a kosa, co to jsou „vývržky“ a mnoho zajímavého z přírodopisu. Seznámíte se s ornitologií a smyslem kroužkování ptáků, zmíníme i jejich příbuzné – dinosaury.

Ale nejen to: peří a vejce se přeci používají i k praktickým a dekorativním účelům, drůbeží maso a vajíčka se objevují na talíři k jídlu, a to zvýšenou měrou právě o Velikonocích. Vlastností létavců si všímají některé pranostiky, přirovnání a rčení. Pták je častým motivem výtvarného i hudebního umění.

Dospělí i děti budou moci vyzkoušet velký počet interaktivních prvků. Připraveny jsou nahrávky hlasu ptáků.

 

Vernisáž výstavy proběhne 14. března 2020 ve 14.00 hodin. Úvodního slova se ujme ornitolog Jakub Vrána, který také povede komentovanou prohlídku výstavy. Možná uvidíte i kroužkování ptáků.

Výstavu připravujeme ve spolupráci s Městským muzeem a galerií Svitavy, Regionálním muzeem v Litomyšli a ornitology.

 

DOPROVODNÁ AKCE: JARNÍ VRKOČE

sobota 21. 3. 2020, od 13.00 do 15.00 hod.

Zveme každého z vás, kdo si chce svůj domov rozjasnit barevnou jarní dekorací. Naaranžujete si zápich zelených větviček a proutků do vašeho oblíbeného hrníčku nebo květináče a ozdobíte jej stuhami, barevnými skořápkami, květinami, motýli nebo ptáčky z různých materiálů.  Na výrobu vrkoče si nezapomeňte přinést svůj oblíbený hrneček.

Cena 60,- Kč / vrkoč. Součástí dílny je i prohlídka jarní výstavy ve třídě Bohuslava Martinů s názvem PTÁCI POSLOVÉ JARA.

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti