Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 


Májové dny pro Bohuslava a Charlottu Martinů

Zahájení festivalu Martinů fest 2013, vernisáž výstavy věnované Charlottě Martinů, tyto události proběhly ve dnech 10. a 11. května v Poličce. Vše umocněno přítomností prasynovce Charlotty Martinů Alaina Bécourta se synem Sylvainem z Francie.

16. ročník hudebního festivalu Martinů fest byl tradičně zahájen položením květin u hrobu slavného poličského rodáka a jeho ženy. Páteční slavnostní program pokračoval otevřením putovní výstavy České inspirace – Fotoprůsvity Miroslava Kovala v Tylově domě a vyvrcholil zahajovacím koncertem, na kterém vystoupilo Stamicovo kvarteto.  Nechybělo i dílo Bohuslava Martinů – Smyčcový kvartet č.7 – Concerto da camera. Festival pokračuje po celý tento týden a vyvrcholí nedělním koncertem Severočeské filharmonie Teplice v kostele sv. Jakuba.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce zahájilo v sobotu 11. května výstavu Ma chère Charlotte /Moje milá Charlotte/. Výstava k 35. výročí úmrtí Charlotty Martinů představuje portrét skladatelovy manželky – výjimečné ženy s neobyčejnými životními osudy.  Návštěvníci výstavy se rázem ocitli v cirkusu Medrano, kde se Charlotte se svým budoucím mužem poprvé setkala, pocítili atmosféru okouzlující meziválečné Paříže v prostředí útulné kavárny, poznali Charlottu Martinů jako cestovatelku, milovnici květin, přírody, ale hlavně jako velkou oporu svého muže. K vidění je řada fotografií, dopisů a osobních předmětů.

Účastníci sobotní vernisáže měli možnost nahlédnout do života manželů Martinů nejen prostřednictvím výstavy, ale i díky poutavému vyprávění, o které se podělil profesor Jaroslav Mihule. Ten své vyprávění oživil řadou osobních vzpomínek na paní Charlottu, po mnoho let s ní byl v osobním kontaktu. Posluchači tak mohli jedním dechem prožívat životní osudy slavného páru, které jsou mimořádné a mnohdy až neuvěřitelné. 

Ing. N. Šauerová, tisková mluvčí města
 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti