Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Igor Brezovar se tentokrát vydal na cestu do Poličky

Má najeto 230 000 km. Projel 6 kontinentů. Mluví 7 jazyky. Cestuje převážně sám. Motorku by nikdy nevyměnil. Jeho láskou je Afrika. Má odpor k Mauretánii. Byl přepaden Somálci. Po celém světě hledal ženu, našel ji v rodném Slovinsku.

      To a více jsme se dozvěděli o cestovateli Igorovi Brezovarovi na přednášce, která se konala v sobotu 27. července v Poličce. Igor zaparkoval svoji motorku na zahradě Centra Bohuslava Martinů, sundal helmu a začal povídat. Beseda byla plna zábavného povídání, legračních historek, smíchu, krásných fotografií a údivu nad Igorovými zkušenostmi s lidmi z celého světa.

Na své cesty se vydává s motorkou BMW GS 1100, kterou, jak tvrdí Igor, by nikdy nevyměnil. Plně naložená váží 500 až 600 kg. Pokud spadne, tak jednoduše počká, než někdo pojede kolem a pomůže mu. V některých končinách čeká třeba i několik hodin, než někoho potká. V Kamerunu byly cesty tak špatné, že jel 100 km až 7 dní.

 „Motorka je jako magnet na lidi, přitahuje je a otevírá mi dveře do jiných světů,“ usmívá se. Za motorkáře se však Igor nepovažuje. Rád cestuje sám, nanejvýš se spolujezdkyní. Vyhýbá se tak ponorkové nemoci a různým sporům, kam se vydat, u koho přespat apod.

Igor si nejvíce zamiloval Afriku, do které by se rád ještě někdy podíval, stejně tak do vysněné Indie.  Nikdy by však už nechtěl do Mauretánie. Během cest pracoval na pumpách. V Indii dokonce vyžil měsíc se 4 dolary. „S milióny celý svět neprocestuješ, s otevřeným srdcem ano,“ rozhovořil se Igor. V Americe si dokonce vydělal povídáním o svém cestování, podařilo se mu tak vydělat peníze na Latinskou Ameriku.

            „Nachystaný na cestu jsem pořád,“ vysvětluje Igor, když z kufru vyndal repelent, aby odehnal komáry, kteří jej při přednášce štípali. Igor návštěvníkům nabídl DVD z cest a v současné době pracuje i na vydání své první cestovatelské knihy, kterou právě dokončuje.

Přednáška s Igorem Brezovarem je jednou z řady akcí Poličského kulturního léta, multižánrového festivalu rozvíjející kulturní zábavu v prázdninové Poličce. Jedná se o projekt, který pořádá Centrum Bohuslava Martinů a Městská knihovna Polička ve spolupráci s o.s. MaTami, o.s. Pontopolis a o.s. Náš Martinů. Projekt rovněž podporuje město Polička a řada dalších institucí. Bližší informace a kompletní červencový i srpnový program najdete na webové stránce www.letopolicka.cz.

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti