Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Vánoce? Stromeček, Ježíšek a dárky – to si představí snad každé dítě, když se ho zeptáte, co je symbolem vánoc. Ovšem pro starší z nás je symbolem vánoc nejen plátek lahodné ryby obalené ve strouhance, ale také betlém, nebo též jesličky, vyobrazující svatou rodinu.

Pokud patříte mezi milovníky svátků přinášející mír, pohodu a klid, potom je vánoční výstava v poličském muzeu přímo pro vás. Těšit se můžete na pohyblivý betlém bratří Jiřího a Josefa Mrázových z Horního Újezda na Litomyšlsku, kteří si již jako malí kluci během dlouhých zimních večerů rádi vyřezávali a vydrželo jim to až do dnešních dnů. Roku 1991 začal jejich třípatrový betlém vznikat a dokončen byl až roku 1998. Hlavní snahou bratří Mrázových je vnést do betlému trochu laskavého humoru, aby každý, kdo si jej prohlédne, našel v něm úsměvný pohled na radostnou zvěst o narození malého Ježíška. „Vidět můžete více jak 65 postaviček a z toho je jich 40 mechanicky poháněno tak, že napodobují pohyby při různých lidských činnostech a návštěvníci tak mají možnost se seznámit se starými a mnohdy již zapomenutými řemesly, jenž tvořily obživu pro prostý lid na vesnicích minulého století“, vypráví o betlému Josef Mráz.

„Také chceme připomenout živé a „oživlé“ tradice z minula i dneška. Výstava představuje minulé i současné tvůrce jesliček, sběratele betlémů i Spolek českých betlemářů pobočku Betlemářů Poličska s jejichž pomocí je tato výstava zrealizována. Nejstarší tradiční jesličky ze dřeva vyřezávali Jan a Karel Jeřábkovi, Dominik Andrlík a další; František Andrle a Josef Svoboda jsou zároveň autory dřevěných loutek, které jsou na výstavě také k vidění. V Poličce žije několik nadšených sběratelů betlémů, kteří je zachraňují, trpělivě vystřihují z papírových archů nebo je sami vytvářejí a některé své „poklady“ na výstavu zapůjčili. Zajímavostí bude také pohled do rodiny světoznámého hudebního skladatele Martinů, kde vánoční téma nejednou zpracovali ve svých dílech nejen on sám, ale i jeho bratr, malíř František“, dodává kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.  Ale nechceme jenom vystavovat.„Za zmínku stojí, že Občanské fórum pořádalo již v roce 1989 první živý betlém. Zároveň je část výstavy věnována právě živým betlémům v Poličce. V dnešních dnech se tato tradice kloubí spolu s Tříkrálovou sbírkou a příjezdem Tří králů na koních. Událost se těší se velké oblibě u malých i velkých,“ dodává.

K vidění je toho opravdu mnoho. Betlémy moderních i tradiční. Z různých materiálů jako jsou například hlína, keramika, dřeno, vlna, sklo, cín a další. Figurky pocházející z přelomu 18. a 19. století, ale i z posledních několika let.

Celou výstavu doplňuje vánoční výzdoba, která vás svou krásou a vůní vtáhne do vánočních svátků. Těšit se můžete i na ozdobený vánoční stromeček.

Výstava potrvá od 22. listopadu 2014 do 11. ledna 2015.

 

dsDSC 0090DSC 0095DSC 0113

DSC 0126DSC 0128DSC 1513

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti