Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

 

V sobotu 24. dubna 2010  jsme v Městské galerii v Poličce zahájili novou sezónu.

Zahájení proběhlo velmi netradičně. Kromě možnosti prohlédnout si obrazy z Hohenemské obrazárny a expozice starého a moderního umění na Poličsku totiž na návštěvníky čekaly samotné oživlé postavy z galerijních obrazů, jež je seznámily se svými životními osudy a provedly expozicí.

Hned v  prvním sále uvítali všechny zúčastněné renesančně odění šlechtici z rodu Hohenemsů. Představil se samotný Jakub Hannibal I. se svou chotí Hortensií a rovněž jejich syn Kašpar. V dalším sále se o slovo přihlásili umělci v dobových kostýmech coby autoři vystavených galerijních děl. O svém uměleckém talentu se rozpovídal sochař a poličský rodák Vojtěch Eduard Šaff. Terézie Machková, manželka malíře Antonína Machka, přiblížila, jaký byl život po boku jednoho z  nejznámějších portrétistů 19. století.  S postupy při vytváření rytin návštěvníky seznámil dvorní rytec hraběte Šporka Michael Jindřich Rentz.

V expozici moderního umění, zvláště na ty nejmenší, čekal speciální výtvarný program Za pokladem poličské radnice, jenž hravou a zábavnou formou seznámil s vystavujícími autory i se samotnými díly, po jehož absolvování byli všichni účastníci odměněni. Velký zájem vzbudil především nový přírůstek expozice, a to pohyblivá plastika Kameny od konceptuálního umělce a sochaře Marka Rejenta. Mnozí návštěvníci si rovněž nenechali ujít jedinečnou možnost prohlédnout si kolekci grafických listů významných grafiků Jiřího a Vladimíra Šindlera, Bořivoje Borovského či Ludmily Jandové, běžně nepřístupnou v galerijním depozitáři.

Kromě oživlých postav z obrazů snad největší ohlas vzbudily zpřístupněné části poličské radnice, kam se návštěvníci během roku běžně nedostanou. Možnosti vystoupat až do nejvyšších míst radnice - do radniční věže - využilo několik desítek návštěvníků. Zde na ně čekal hodinář Vladimír Procházka, jenž je seznámil s náplní své práce natahování a kontroly hodinového stroje. Ti odvážnější rovněž sestoupili po žebříku do jinak nepřístupné komory nad gotickou kaplí.

Na sobotní akci do radničních expozic zavítalo přes pět set návštěvníků. Akce se tedy setkala s velkým ohlasem. Doufejme, že se bude i v budoucnu opakovat.

 

DSC07795 DSC07806 DSC07884 DSC07888 DSC07923 DSC07817 DSC07819

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti