Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Do poličské radnice se vejde celý svět. Ověřit si to může každý, kdo navštíví výstavu MĚSTOSVĚT  Město a jeho svět v ilustraci pro děti. Do historické Prahy, současného Mnichova nebo fantastického Tokia se podíváte díky 12 známým ilustrátorům…

MESTOSVET 2016 6

„Městu se jako primárnímu prostředí dětských zážitků věnuje řada ilustrátorů dětské literatury napříč generacemi. Ze současné české ilustrace jsme vybrali dvanáct tvůrců. Kontrastujeme klasiky a autory na startu umělecké dráhy,“ uvádí kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Nejen hlavní města a se stala tvůrčím námětem pro díla dvanácti českých ilustrátorů. Rodné město jako takové je pro každého z nás důležitým prostředím, ve kterém se odehrávají naše první dětské zážitky, následně když odjedeme za studiem do většího  objevujeme nové a nové. A cestování po světě? Rovná se každodenní poznávání jiné kultury, zvyků a tradic. Můžeme se nechat unést fantazií a doplnit tak tento náš svět o pohádkové imaginární představy rozrůstající se v osobité celky – městosvěty.

 „Tematický klíč expozice dovolil propojit díla autorů různých skupin, generací, životních zkušeností a přístupů k tvorbě – od světoznámého klasika ilustrace druhé poloviny dvacáteho století Miroslava Šaška, po široký proud již velmi dobře etablovaných autorů spojujících svou tvorbu s významnými českými i světovými nakladatelstvími, či v popřevratové době i s novými, velmi aktivními podniky jako jsou Lucie Dvořáková, Renata Fučíková, Michaela Kukovičová, Petr Nikl, Petr Sís, Eva Sýkorová-Pekárková, Dagmar Urbánková,  po autorky nejmladší stojící na počátku své umělecké dráhy - Evy Macekové, Alžběty Skálové, Alžběty Zemanové a Anastazie Stročkove. Jejich práce můžeme na výstavě vnímat nejen jako součást knih či filmů, ale i jako samostatná výtvarná díla v kontextu nově vzniklého Městosvěta,“ dodává.

Nejvíc mě bavil ten obrovskej labyrint, do kterýho jsem si se ségrou namaloval malý domeček. A nalepil. Takovej jako ten, ve kterym bydlíme s mamkou a taťkou,“ říká zatím nejmladší návštěvník výstavy Filíp, 6let. Zatímco se dospělí mohou nechat unášet fantazií nebo si detailně prohlížet složité, detailní až geometrické ilustrace, mohou si malí návštěvníci hrát v připravených dětských koutcích nebo se procházet v již zmíněném labyrintu.

Neváhejte a přijďte se nechat vtáhnout do města a jeho světa v ilustraci pro děti a pomocí vlastní fantazie, si vytvořte svůj vlastní… Výstava bude k vidění do 28. srpna 2016.

Partneři: Villa Pellé, Porte, UPM

Autorka původní scénografické podoby výstavy: Dagmar Urbánková

Autorka labyrintu: Asol Daniela

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti