Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Milovníci vážné hudby měli jedinečnou příležitost poslechnout si jednoho z předních českých houslistů současnosti Ivana Ženatého společně s uznávanou klavíristkou Sandrou Shapiro. To vše se odehrávalo v rodišti slavného hudebního skladatele Bohuslava Martinů – v Poličce.

ZENATY SHAPIRO 2016 9ZENATY SHAPIRO SE SPOLKEM NAS MARTINU 2016 1ZENATY SHAPIRO S JAROSLAVEM NOVOTNYM VEDOUCIM SPOLKU2016 2

Ivan Ženatý, je jedním z předních českých houslistů současnosti, je uznávaným komorním hráčem, sólistou a hudebním pedagogem. Vyrůstal v muzikantské rodině v Podkrkonoší. Jeho hudební kariéra začala již v roce 1982, kdy se zúčastnil finále Čajkovského soutěže v Moskvě. Potom následovaly debuty po celém světě.

Sandra Shapiro, zázračná dcera izraelsko-ruských rodičů, hrála už ve svých dvanácti letech jako sólistka Symfonického orchestru v Chicagu. Později studovala na věhlasné Juilliard School v New Yorku, zvítězila v prestižní klavírní soutěži ARD v Mnichově a od té doby koncertuje po celém světě. Poté, co slyšela našeho nejvýznamnějšího houslistu Ivana Ženatého a po následném setkání ve studiu na legendární Abbey Road, se oba umělci rozhodli uskutečnit svoje první společné turné.

Houslový virtuos Ivan Ženatý se po roce vrátil do Poličky, aby příznivcům klasické hudby nabídl další dechberoucí zážitek spolu s americkou klavíristkou Sandrou Shapiro a s programem určeným pro dubnový koncert v Carnegie Hall a květnové Pražské jaro. Posluchače určitě potěšilo, že na tento program byla zařazena také překrásná 3.  sonáta pro housle a klavír Bohuslava Martinů, a to vedle Tří romancí Clary Schumann a „Kreutzerovy“ houslové sonáty Ludwiga van Beethovena,“ uvádí organizátor akce Mgr. Jaroslav Novotný (zakladatel_Spolek Náš Martinů).

Oba umělci navštívili také Rodnou světničku Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, kde se světoznámý hudební skladatel narodil a vyrůstal i poličské muzeum s expozicí věnované životu a dílu Martinů v doprovodu členů Spolku Náš Martinů.

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti