Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Včely, čmeláci, slunéčka i škvoři – všichni tito zahradní pomocníci už mají své hotely na nejedné poličské zahradě.

DSC03199DSC03210DSC03212DSC03213DSC03218

Hmyz na zahradu patří, ať si kdo chce co chce říká. Nesmíme zapomínat, že spousta hmyzích zástupců nám v zahradě pomáhá - včely a čmeláci opylují květy, slunéčka a škvoři například loví mšice. Aby se na naší školní zahradě těmto živočichům líbilo, a taky abychom je mohli pozorovat, lze pro ně vyrobit vhodný příbytek, tak zvaný hmyzí hotel.

Hmyzí hotely jsou poslední dobou oblíbené a docela rozšířené, z toho důvodu jsme se v muzeu rozhodli v rámci festivalu Poličské kulturní léto zorganizovat dílničku nejen pro malé návštěvníky, zaměřenou právě na výrobu těchto dřevěných obydlí. Setkali jsme se velkým úspěchem a vyrábět si přišli do muzea malí i velcí a všichni zapojili svou fantazii a vzniklo několik opravdu úžasných domečků,“ uvádí organizátorka akce Alena Jandlová. „Zároveň je to i dobrá příležitost ke studiu života hmyzu, který nás obklopuje a proto i v tomto ohledu byla dílna velkým přínosem pro malé objevitele,“ dodává.

A jak vlastně takový hmyzí Hilton vlastně vypadá? Jedná se o konstrukci většinou ze dřeva, vyplněnou různými druhy přírodních materiálů sloužící hmyzu, a to především samotářským druhům, které ji využívají jako bezpečný úkryt pro svá vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy a po zakuklení následně i dospělí jedinci. V dnešní době, kdy jsou sebemenší „vady na kráse“ na domech ihned odstraňovány, vyplňovány izolací apod., To má za následek, že dříve běžné škvíry, spáry a jiné hmyzí skrýše rychle mizí. Proto je taková stavba hmyzího hotelu, zvlášť ve městech, prospěšná.

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti