Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Slunce mraky déšť i tropy – takové je počasí posledních dní. Ale pokud právě prší nebo je zima a vy nevíte kam vzít své ratolesti, přijeďte do poličské radnice, kde probíhá výstava ilustrací 12 známých ilustrátorů, která je doplněna hravými koutky.

01-copy2835domky2MG 0034naplavka-def vyrp12 1955cirkus-ulice3

„Městu se jako primárnímu prostředí dětských zážitků věnuje řada ilustrátorů dětské literatury napříč generacemi. Ze současné české ilustrace jsme vybrali dvanáct tvůrců. Kontrastujeme klasiky a autory na startu umělecké dráhy,“ uvádí kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Každý, kdo navštíví výstavu MĚSTOSVĚT  zjistí, že se do poličské radnice vejde skoro celý svět od historické Prahy až po životaplné Tokio se zastávkou v současném Mnichově. Ovšem nejen hlavní města se stala námětem pro díla dvanácti českých ilustrátorů. Každý z nás jistě s úsměvem rád zavzpomíná na své rodné město, na jeho ulice a uličky, různá tajuplná zákoutí i okolní krajinu, která ho zdobila. Město, kde se odehrávaly naše první dětské zážitky. A když následně když odjedeme za studiem do většího?  Zase objevujeme nové a nové. A co cestování po světě kdy jindy než o letních prázdninách? To se přece rovná každodennímu poznávání jiné kultury, zvyků a tradic.

Můžeme se nechat unést fantazií a doplnit tak tento náš svět o pohádkové imaginární představy rozrůstající se v osobité celky – městosvěty.

 „Tematický klíč expozice dovolil propojit díla autorů různých skupin, generací, životních zkušeností a přístupů k tvorbě – od světoznámého klasika ilustrace druhé poloviny dvacáteho století Miroslava Šaška, po široký proud již velmi dobře etablovaných autorů spojujících svou tvorbu s významnými českými i světovými nakladatelstvími, či v popřevratové době i s novými, velmi aktivními podniky jako jsou Lucie Dvořáková, Renata Fučíková, Michaela Kukovičová, Petr Nikl, Petr Sís, Eva Sýkorová-Pekárková, Dagmar Urbánková,  po autorky nejmladší stojící na počátku své umělecké dráhy - Evy Macekové, Alžběty Skálové, Alžběty Zemanové a Anastazie Stročkove. Jejich práce můžeme na výstavě vnímat nejen jako součást knih či filmů, ale i jako samostatná výtvarná díla v kontextu nově vzniklého Městosvěta,“ dodává.

Nejvíc mě bavil ten obrovskej labyrint,“ říká malý návštěvník výstavy Tomášek, 5let, který labyrintem prochází už nejméně po šesté. Dospělí se mohou nechat unášet fantazií nebo si detailně prohlížet složité, až geometrické ilustrace. Pro děti je na výstavě připraveno několik zábavných koutků s drobnými úkoly, které je nejen zabaví ale i pobaví.  Neváhejte a přijďte se nechat vtáhnout do města a jeho světa v ilustraci pro děti a pomocí vlastní fantazie, si vytvořte svůj vlastní…

 

Výstava potrvá do 28. srpna 2016

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti