Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

 

Ve čtvrtek 9. září  2010 jsme si v Centru Bohuslava Martinů připomněli 200. výročí narození českého buditele a kněze, poličského rodáka Josefa Václava Justina Michla, u lidu známého jako Drašar, jehož životní osudy se staly předlohou pro stejnojmenný román spisovatelky Terezy Novákové.

Vzpomínkovým večerem provedli všechny zúčastněné PhDr. David Junek z Městského muzea a galerie a Mgr. Jan Jukl, ředitel Městské knihovny v Poličce. Návštěvníci měli možnost se seznámit nejen s Michlovými životními osudy, ale i jeho obrozeneckým dílem zahrnujícím vedle prózy a poezie i odborná díla. Oba příspěvky nepřinesly jen faktografické informace, ale všichni zúčastnění se dozvěděli i leccos ze soukromého autorova života, jenž bohužel ve své době nenarážel na příliš velké porozumění. Mgr. Jan Jukl návštěvníkům osvětlil v průběhu večera i možné důvody Michlova nepochopení a seznámil s proměnami pohledu na jeho osobnost až do současnosti.

V závěru večera měli návštěvníci jedinečnou možnost nahlédnout nejen do originalu rukopisu románu Terezy Novákové Drašar, ale i vlastního autorova životopisu, které jsou uloženy ve sbírkách Městského muzea a galerie Polička.

 

DSC09739 DSC09733 DSC09736

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti