Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

TZ_26/6/2018

Nevíte kam ve svátek vyrazit se svými blízkými? Město Polička vám nabídne to nejlepší ze svých atraktivit. Navštivte rodnou světničku slavného hudebního skladatele Bohuslava Martinů, nejzachovanější gotické opevnění ve střední Evropě či interaktivní výstavy pro děti i dospělé.

Neváhejte a využijte volných dní k načepnání nových zážitků a vědomostí. Dveře muzea jsou vám otevřena 5. i 6. července.  

Na výstavě Fenomén Merkur můžete obdivovat propracované stavby a modely nejrůznější velikosti a náročnosti provedení, jako jsou Petřínská rozhledna či ruské kolo, velký vlak se spoustou vagonů, auta či letadla, seznámíte se i s prototypem tzv. čočkostroje Otto Wichterleho. Výstava zároveň mapuje i její historii a vývoj. Současně zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, neboť součástí výstavy je herna, ve které si každý může vyzkoušet své konstruktérské schopnosti a postavit vlastní model.

Zavítejte do Království panenek, kde malí i velcí mohou obdivovat kolekci čtyřset panenek z let 1890 až 1980 především české produkce. Vystaveny jsou panenky porcelánové, celokloubové, papírové, látkové i celuloidové, s rozmanitými osudy, oblečené v nádherných šatech i prostých oděvech. „V minulosti byla panenka členem rodiny a dědila se z generace na generaci. Panenky však nejsou jen hračkou, ale jsou jedním z dokumentů našich tradic a obrazem způsobu života. Výstava proto je doplněna dobovými interiéry, modely dětských pokojíčků, které zachycují proměnu bydlení v průběhu minulého století. Pokojíčky pro panenky kopírovaly svět dospělých a jejich prostřednictvím se holčičky připravovaly na svoji budoucí roli hospodyňky a paní domu. Neoddělitelnou součástí instalace jsou tematické koutky, kde si děti mohou mnohé vyzkoušet a pohrát si,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.  

Výstava Známé i neznámé podoby Radka Pilaře představuje tvorbu vynikajícího českého výtvarníka, ilustrátora a především autora nejen dobráckého pohádkového loupežníka Rumcajse. Radek Pilař ve své tvorbě obsáhnul širokou škálu nejrozmanitějších výtvarných forem i použitých médií. Ačkoli je široké veřejnosti znám především znělkou Večerníčka a příběhy O loupežníku Rumcajsovi, představuje výstava volnou tvorbu autora také v méně známých polohách, a to prostřednictví grafik a fotoasambláží. Ilustrátorská tvorba je zastoupena známými motivy z dětských knih a oblíbených večerníčkovských příběhů. Výstava je pojata interaktivně, pro děti i hravé dospělé je připravena řada výtvarných a tvořivých aktivit, které je zavedou do hravého světa Radka Pilaře a seznámí je s různými výtvarnými technikami a přístupy, které ve své tvorbě uplatňoval. K vidění je kouzelný animovaný příběh Písnička pro Sklíčka, v kterém ožívají skleněné střípky i známý večerníček O loupežníku Rumcajsovi.

Navštívit můžete také stále expozice a vrátit se tak třeba do středověku. Vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Autentičnost výletu do historie podtrhne vystoupání na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města. Procházka kolem je příjemným zpestřením kterékoliv části dne.

A co vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky nejslavnějšího poličského rodáka a hudebního skladatele Bohuslava Martinů? Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a neskýtá pouze krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36m, ale zároveň je to místo, kde se roku 1890 narodil do již čtyřčlenné rodiny Ferdinanda Martinů, malý chlapec, jenž dostal jméno Bohoušek. Celá rodina se musela dělit o prostor o velikosti dvacet pět metrů čtverečních a to po dvanáct let, kdy dobrosrdečný tatínek chránil město coby pověžný před požárem. Že vám to přijde nemožné? Počkejte teprve až to uvidíte.  

Více na www.cbmpolicka.cz

KONTAKT:

ALENA ZAVORALOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114

572 01 Polička

+420 461 723 855

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.cbmpolicka.cz

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti