Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo - malá světnička ve věži kostela Sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

 

 

 

 

 svetnicka web 1svetnicka web 3svetnicka web 4svetnicka web 6svetnicka web 11

svetnicka web 8svetnicka web 9svetnicka web 10svetnicka web 2svetnicka web 5

Pětičlenná rodina Martinů žila ve věži až do Bohuslavových 11 let. Hlavou rodiny byl otec Ferdinand, který kromě svého ševcovského povolání vykonával práci pověžného. Jeho úkolem bylo držet stráž proti ohni ve dne i v noci, natahovat věžní hodiny a zvonit klekání. S rodinou tu žil i ševcovský pomocník, kterému přezdívali „děda“. Pomáhal rodině v domácnosti a protože světnička byla malá, měl svoji postel pod hodinami ve věži.

Atmosféra života ve výšce 36 metrů nad zemí se nesmazatelně zapsala do mysli budoucího skladatele. Ve své vzpomínce z roku 1934 v Paříži píše: „…Myslím, že tento prostor je z mých největších dojmů z dětství, který si nejvíce uvědomuji a který asi hraje velkou úlohu v celém mém názoru na kompozici. Nejsou to malé zájmy lidí, starosti, bolesti nebo i radosti, které jsem viděl z velké dálky, lépe řečeno z výšky. Je to tento prostor, který mám stále před očima a který, zdá se mi, hledám stále ve svých pracích. Prostor a příroda, ne lidi…“

Pokud vystoupáte po 192 schodech až do samotné věže kostela, budete odměněni nejen zajímavou prohlídkou světničky, ale i jedinečným výhledem na celé město a jeho blízké okolí.

Rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba je zpřístupněna pro veřejnost v doprovodu průvodce. Vstupenky je nutné zakoupit v Centru Bohuslava Martinů, Šaffova ulice.

Maximální počet návštěvníků v jedné skupině 25 osob, autobusový zájezd či větší skupinu je nutné rozdělit.

Výstup na světničku se nedoporučujeme kardiakům a osobám s omezenou hybností.

Větším skupinám doporučujeme se předem objednat.

 
 

 

 

 

Doporučená literatura:

Mihule, Jaroslav: Malý průvodce životem a dílem Bohuslava Martinů, Polička 2008

Mihule, Jaroslav: Kapesní průvodce životem a dílem Bohuslava Martinů, Polička 2008

Borský, Pavel; Junek, David; Muchová, Martina: Polička – Kostel sv. Jakuba, Polička 2005

Vzpomínky matky a sestry Bohuslava Martinů, Polička 1990

Publikace lze zakoupit v Centru Bohuslava Martinů, Šaffova ul. 112.

 

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti