Hledání




Pokročilé vyhledávání
 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

1. cyklus Cest za uměním (léta 1995-2008)

Autobusové zájezdy „Cesty za uměním" zahájilo Městské muzeum a galerie Polička v roce 1995. Jednalo se o cesty tematicky zaměřené na určité slohové období. Během uplynulých ročníků se podařilo zahrnout všechny slohy a patrně i všechny stavební typy. Vždy bylo snahou představit nejenom významné památky (včetně staveb ze seznamu UNESCO), ale i objekty opomíjené. Chtěli jsme v daném místě ukázat i něco navíc - běžně nepřístupný úsek či objekt a to za spolupráce s místními správci či odborníky. Cílem bylo umožnit zájemcům o dějiny umění a o památky poznání bohatého kulturního fondu naší země. Koncepci cyklů připravil a odborným průvodcem většiny zájezdů byl ředitel muzea David Junek.

 

Rejstřík chronologický:

1995

I.                  Barokní sochařství východních Čech: Vraclav - Luže -Litomyšl (odborný výklad Josef Tejkl)

II.                 Barokní sochařství východních Čech: Polička

III.                Barokní sochařství východních Čech: Moravská Třebová (Jana Martínková)


1996

I.                 Gotika: Kouřim, Kolín, Sedlec, Kutná Hora

II.                Renesance: Jihlava, Telč, Slavonice

III.               Baroko: Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou, Želiv

IV.               Kubismus a funkcionalismus: Praha   +výstava Josip Plečnik


1997

I.                  Gotika: Tišnov, Velká Bíteš, Doubravník, Pernštejn (Pernštejn - výklad Zdeněk Škrabal)

II.                 Renesance: Český Krumlov (Martin Šerák)


1998

I.                  Románské umění: Řeznovice, Znojmo, Třebíč

II.                 Klasicismus a historismus: Kačina, Žleby, Filipov, Žehušice, Nové Dvory

III.                Baroko: Smiřice, Kuks, Betlém

IV.                Funkcionalismus: Brno, Zlín


1999

I.                   Baroko: Kladruby, Plasy


2000

I.                    Pozdní gotika a renesance - Pardubice, Kunětická Hora (Vladimír Hrubý)


2001

I.                    Moderní architektura XX. století: Hradec Králové (Jan Jakl)

II.                   Olomouc - pokladnice architektury deseti století (Světlana Kleinerová)


2002

I.                    Mikuláš Medek - Jedovnice, Senetářov a Kotvrdovice

Jan Blažej Santini - Křtiny


2003

I.                    Zděná lidová architektura na Poličsku  - Sádek, Široký Důl, Tstěnice, Chmelík, Modřec

II.                   Praha - současná architektura (Světlana Kleinerová)


2004

I.                    Kunín - po stopách hrabat z Hohenemsu (Jaroslav Zezulčík)


2005

I.                    Lednicko - Valtický areál. Komponovaný krajinný areál (Stanislava Krumplová a David Junek)

II.                   Barokní komponovaná krajina Jičínska (Jaromír Gottlieb)


2006

I.                    Moravská secese - Prostějov, Pustevny (Aleš Filip)

II.                   Socialistický realismus. Ostrava - Poruba (Martin Strakoš)


2007

I.                    Karlštejn - perla koruny české

II.                   Pražský hrad- symbol české státnosti (Jaromír Potůček)


2008

I.                    Luhačovice - lázeňské město (Blanka Petráková)

II.                   Josefov - pevnostní město

 

Rejstřík slohových období:

ROMÁNSKÝ SLOH

Jakub - kostel se sochami, 1996

Olomouc - přemyslovský palác, 2001

Praha - bazilika sv. Jiří a suterény paláce na Hradě, 2007

Řeznovice - kostel, 1998

Třebíč - klášterní bazilika, 1998

Znojmo - rotunda sv. Kateřiny s malbami, 1998

 

GOTIKA

Český Krumlov -minoritský klášter, 1997

Doubravník - kostel, 1997

Jihlava - socha sv. Kateřiny (tzv. krásný sloh), 1996

Karlštejn - hrad s kaplí sv. Kříže (obrazy mistra Theodorika, inkrustace stěn polodrahokamy, freskové cykly), 2007

Kolín- katedrála s chórem od Petra Parléře, 1996

Kouřim - městské opevnění, 1996

Kunětická Hora - hrad, 2000

Kutná Hora - katedrála sv. Barbory (Petr Parléř, Matěj Rejsek, Benedikt Rejt), mincovna Vlašský Dvůr, Sankturinovský dům, Knížecí dům, Kamenný dům, Kamenná kašna, 1996

Olomouc - kostel sv. Mořice, radnice, 2001

Pardubice - město (jednotná domovní průčelí, Zelená brána, kostel sv. Bartoloměje) a hrad, 2000

Plasy - královská kaple v klášterním dvoře, 1999

Pernštejn - hrad, 1997

Pražský hrad - katedrála (kněžiště, kaple sv. Václava,  parléřovské náhrobky a triforium s bustami), Vladislavský sál (Benedikt Rejt) a královský palác Karla IV. a Václava IV., 2007

Sedlec - katedrála, 1996

Tišnov Předklášteří - klášter s bazilikou a sochařskou výzdobou portálu, 1997

Velká Bíteš - opevněný kostel, 1997

Znojmo - kostel sv. Mikuláše, kostel s kryptou v Louce, 1998

 

RENESANCE

Český Krumlov - zámek a město (vč. domovních krovů), 1997

Hradec Králové - Bílá věž, 2001

Jihlava - soubor domů se zastřešenou vysokou síní a freskami, 1996

Olomouc - měšťanské domy s portály a kaple sv. Anny, 2001

Pardubice - pernštejnský zámek (s opevněním) a město (jednotně řešené náměstí), 2000

Pražský hrad - letohrádek a zpívající fontána, 1996

Slavonice - město (domy se sklípkovými klenbami, sgrafity a freskami - apokalyptický cyklus), 1996

Telč - město a zámek, 1996

 

BAROKO

Jičín - zámek s městem a komponovaná krajina Albrechta z Valdštejna (vrch Veliš, jičínský kostel sv. Jakuba, stromořadí, lodžie pod Zebínem, valdický klášter), Schlikovská Mariánská zahrada (Loreta, kaple sv. Anny, kaple sv. Trojice), 2005

Kladruby - klášter a barokněgotická bazilika od Jana Santiniho, 1999

Křtiny - poutní kostel od Jana Santiniho, 2002

Kuks - špitál a Nový les (Betlém) se sochami Matyáše Bernarda Brauna, 1998

Kunín - zámek (od Jana Hildebranta) s částí hohenemské obrazárny, 2004

Lednice - hřebčín od Johanna Fischera z Erlachu, 2005

Litomyšl - sochy Jiřího Pacáka a Václava Hendrycha, 1995

Luže - poutní kostel na Chlumku se sochami Jiřího Pacáka, 1995

Moravská Třebová - sochy připisované Jiřímu Pacákovi, 1995

Olomouc - sloup Nejsvětější Trojice, sochy na kašnách, kostel sv. Michala, jezuitský kostel P.Marie, Klášterní hradisko a Svatý Kopeček, 2001

Plasy - klášter, 1999

Polička - morový sloup a sochy Jiřího Pacáka, radnice, 1995

Sedlec - barokněgotická přestavba katedrály (Jan Santini), 1996

Smiřice - kaple od Kryštofa Dienzenhofera (s freskami přístupnými z lešení), 1998

Valtice - zámek, 2005

Vraclav - kostel sv. Mikuláše s přenesenými sochami křížové cesty k poutnímu kostelu v Králíkách, 1995

Znojmo - klášter v Louce, 1998

Žďár nad Sázavou - poutní kostel na Zelené Hoře, klášter a muzeum Jana Santiniho, 1996

Želiv - klášterní kostel upravený Janem Santinim, 1996

 

KLASICISMUS

Hradec nad Moravicí - Bílý zámek, 2004

Josefov - pevnostní město, 2008

Nové Dvory -  městečko, 1998

Kačina - zámek a park, 1998

Lednicko - Valtický areál - soubor klasicistních a romantických staveb v krajině (Janohrad, Lovecký zámeček, Apolonův hrám, Nový Dvůr, chrám Tří grácií, Dianin chrám, Hraniční zámek, lednický zámecký park s minaretem), 2005

Široký Důl - zděná lidová architektura, 2003

Žehušice - zvonice v maurském stylu, 1998

 

LIDOVÁ ARCHITEKTURA

Chmelík, Modřec, Sádek, Široký Důl, Trstěnice - zděná lidová architektura na Poličsku, 2003

 

HISTORISMUS 19. STOLETÍ

Filipov - novogotický zámek a předzámčí, 1998

Hradec nad Moravicí - novogotický Červený zámek, 2004

Lednice - novogotický zámek, 2005

Olomouc - novogotický kostel sv. Václava, 2001

Ostrava - Vítkovice - kostel, radnice, úřednické domy a dělnická kolonie (cihlová novogotika), 2006

Praha - novogotická část katedrály sv. Víta, 2007

Žleby - novogotický zámek, 1998

 

SECESE

Hradec Králové - Okresní dům (od Jana Kotěry), Labská elektrárna, Záložní ústav (galerie), schodiště u kostela (od Josefa Gočára - protopurismus), 2001

Jaroměř - Wenkeův obchodní dům (od Josefa Gočára - protopurismus), 2008

Luhačovice - lázeňské domy (Janův dům, ad.) a Sluneční lázně od Dušana Jurkoviče, lázeňský dům Smetana (vídeňská geometrická secese od Emila Králíka), 2008

Olomouc - vila Primavesi (exteriér), 2001

Ostrava - industriální architektura (vysoké pece) a důl Michal, 2006

Pražský hrad - úpravy Hradu, zahrady a výstava Josipa Plečnika (svébytná varianta moderny s antickými vzory), 1996

Prostějov - Národní dům (od Josefa Kotěry), vila Františka Kovaříka a vila Josefa Kovaříka (od Emila Králíka), radnice, 2006

Radhošť - Pustevny - turistické chaty od Dušana Jurkoviče, 2006

 

KUBISMUS

Hradec Králové -Anglobanka a náměstí (od Josefa Gočára), 2001

Praha - obchodní dům U černé Matky Boží (Gočár), banka československých legií vč. salonku s nábytkem (Gočár), kancelářský a obchodní dům Adria (od Pavla Janáka), kubistická lampa na Jungmannově náměstí, 1996

 

FUNKCIONALISMUS

Brno - vila Tugendhat (Ludwig Mies van der Rohe) a výstava o moderní architektuře na Špilberku, 1998

Hradec Králové - urbanistické řešení, muzeum (od Jana Kotěry), Koželužská škola, gymnázium, školy, mateřská škola, kostel církve čs. husitské  (vše od Josefa Gočára), 2001

Luhačovice - bílá čtvrť (od Bohuslava Fuchse), společenský dům a kolonáda, 2008

Ostrava - radnice s vyhlídkovou věží, 2006

Praha - II. budova československých legií, 1996

Zlín - správní budova f. Baťa „mrakodrap" vč. návštěvy výtahu a terasy (od Vladimíra Karfíka) , Památník Tomáše Bati, dnes galerie (od Františka Gahury), kino, hotel, školy, kolonie rodinných cihlových domků, urbanismus, 1998

 

ARCHITEKTURA 2. POLOVINY 20. STOLETÍ

Jedovnice - barokní kostel s oltářním obrazem Mikuláše Medka a díly Jana Koblasy, Ludvíka Kolka a Josefa Istlera, 2002

Kotvrdovice - kaple s obrazem M.Medka, 2002

Luhačovice - fontána přenesená z EXPO´58 Brusel, 2008

Ostrava - Poruba - nové sídliště (styl socialistického realismu), 2006

Ostrava - věžový dvojdům v Porubě (Vašíček), Správní budova OKD (vliv bruselského pavilonu), Vysoká škola báňská, výškový dům „Jindřiška" (Stavoprojekt), 2006

Senetářov - novostavba  kaple sv. Josefa (Ludvík Kolek) s křížovou cestou Mikuláše Medka, 2002

 

SOUČASNÁ ARCHITEKTURA

Luhačovice - kostel sv. Rodiny (Brix-Franta), 2008

Praha - sídliště na Černém mostě (Stašek, realizace 2000), administrativní budovy a nákupní centrum Nový Smíchov (2002), komunitní centrum sv. Prokopa v Nových Butovicích (Jiran-Kohout, 2001), rezidence Kavčí Hory (Mrázek-Thér, 2001), rodinný dům v Nebušicích (Fiala, 2001), 2003

 

Rejstřík místní:

Brno                                                 1998

Český Krumlov                                  1997

Doubravník                                        1997

Filipov                                               1998

Hradec Králové                                  2001

Hradec nad Moravicí                          2004

Chmelík                                             2003

Jakub                                                 2005

Jaroměř                                              2008

Jičín (a okolí)                                     2005

Jihlava                                               1996

Jedovnice                                           2002

Josefov                                              2008

Kačina                                               1998

Karlštejn                                            2007

Kladruby                                            1999

Kolín                                                 1996

Kotvrdovice                                       2002

Kouřim                                              1996

Křtiny                                                2002

Kuks                                                 1998

Kunětická Hora                                  2000

Kunín                                                2004

Kutná Hora                                        1996

Lednicko-Valtický areál                       2005

Luhačovice                                        2008

Modřec                                             2003

Moravská Třebová                             1995

Nové Dvory                                       1998

Litomyšl                                            1995

Luže                                                  1995

Olomouc                                            2001

Ostrava                                              2006

Pardubice                                           2000

Pernštejn                                            1997

Plasy                                                  1999

Polička                                               1995

Praha                                                 1996, 2003, 2007 (Hrad)

Prostějov                                           2006

Radhošť-Pustevny                              2006

Řeznovice                                          1998

Sádek                                                2003

Sedlec                                                1996

Senetářov                                           2002

Slavonice                                            1996

Smiřice                                               1998

Široký Důl                                          2003

Telč                                                   1996

Tišnov                                               1997

Trstěnice                                            2003

Třebíč                                                1998

Valtice                                                2005

Velká Bíteš                                         1997

Vraclav                                               1995

Zlín                                                    1998

Znojmo                                              1998

Žďár n. Sázavou (Zelená Hora)            1996

Žehušice                                             1998

Želiv                                                   1996

Žleby                                                  1998

 

 

Poznámka: K jednotlivým zájezdům byly vydávány letáky s programem. Ten však byl někdy upraven - výše uvedené přehledy uvádí skutečný stav.



 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti