Hledání
Pokročilé vyhledávání
 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

AKTUÁLNĚ

Z MONARCHIE DO REPUBLIKY NA KŘÍDLECH HUDBY A POEZIE

Viktor Velek a Ostravská bandaska

Humorně i vážně o válce, hladu, míru, legiích, T. G. Masarykovi, budování republiky, konci habsburské monarchie a všem možném kolem roku 1918. Originální komentované pásmo hudby a poezie věnované 100. výročí vzniku Československa.

Akce se koná v úterý 20. listopadu 2018 od 18.00 hodin v hudebním sále Centra Bohuslava Martinů. Vstupné 90 Kč. Pořádá Spolek NÁŠ MARTINŮ.

 Z MONARCHIE DO REPUBLIKY NA KRIDLECH HUDBY A POEZIE 1

 

PÍSŇOVÝ RECITÁL ROMANA HOZY "Mélodies Françaises”

zpěv: Roman Hoza, klavír: Ahmad Hedar

Dva mladí interpreti vás provedou krásami francouzských písní od Faurého přes Ravela a Debussyho k Poulencovi. V programu samozřejmě nebude chybět ani Bohuslav Martinů.

Koncert se koná ve čtvrtek 6. prosince 2018 od 18.00 hodin v hudebním sále Centra Bohuslava Martinů. Vstupné 90 Kč. Pořádá Spolek NÁŠ MARTINŮ.

 

BOHUSLAV MARTINŮ a rok 1918 (odložená akce z října t. r.)

Vznik samostatného Československa zastihl Bohuslava Martinů jako mladého skladatele, stojícího teprve na prahu velmi nejisté umělecké kariéry. Zastihl ho ale připraveného, a dosud neznámý autor díky skladbě, kterou přispěl k oslavám právě nabyté národní svobody, zaznamenal první významný úspěch na české hudební scéně. Dílo bylo napsáno v Poličce, zatímco hlavní inspirační zdroj pochází z nedaleké Borové, s níž se překvapivě pojí i přízeň rodiny T. G. Masaryka. Sté výročí vzniku republiky poskytuje příležitost seznámit se s touto skladbou i okolnostmi jejího vzniku, stejně jako s dalšími dvěma kompozicemi, jimiž poličský rodák, žijící v té době již v cizině, připomněl 10. a 25. výročí této historické události.

Akce se koná ve čtvrtek 20. prosince od 19.00 hodin v hudebním sále Centra Bohuslava Martinů. Vstupné: 50,- Kč. Pořádá Spolek NÁŠ MARTINŮ.

 

SETKÁNÍ: Při příležitosti 85. narozenin

01

19. února oslavil významné životní jubileum dlouholetý propagátor díla Bohuslava Martinů a poličský rodák (František) Iša Popelka. Již jako absolvent muzikologie Masarykovy univerzity v Brně koncipoval roku 1957 první velkou expozici o Bohuslavu Martinů v poličském muzeu (a pak r. 1973 a 1984 její moderní podobu). Byl dlouholetým redaktorem vydavatelství Supraphon v Praze a v letech 1984-2000 muzikologem poličského muzea. Obnova expozice „Památník Bohuslava Martinů“ v roce 1984 měla mimořádný význam pro prestiž města i muzea. Byl autorem velkého počtu výstav, článků a publikací – především knihy Martinů a Polička.

Číst dál...

ČLÁNEK: Náš Martinů - podzimní sezóna 2017

Po velkém zážitku, kdy se našemu spolku podařilo v Poličce uvést premiérové promítání dokumentárního filmu BBC o životě a díle B. Martinů Music of Exile, poté, kdy se v přeplněném sále Tylova domu mohli diváci osobně setkat a besedovat s tvůrci filmu A. Wilkinsonem a B. Largem i s účinkujícími J. Navrátilem a J. Vášou - a my se chvíli cítili tak trochu „světoví“….. vrátily se naše pořady do komorního prostředí sálku CBM.

Číst dál...

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti