Hledání
Pokročilé vyhledávání
 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Panteon v Malé Skále romantický přírodní park s památníky ve skalách

Chcete zažít atmosféru doby romantismu? V přírodním parku na skalách a pomnících ožijí zaniklé nápisy a mezi šuměním stromů uslyšíte verše o hrdinských činech, ušlechtilých skutcích a blahodárnosti putování přírodou. Dvě staletí staré stezky i nápisy nás znovu zvou.

 

Sobota 16. září

Přistup blíže k pomníku! Hle, jací byli tvoji předkové. Oni již nejsou; budou však žít, jestliže, nadšen jejich památkou, zopakuješ jejich činy. Chladně-li odejdeš odtud, moudrý muž bude mrtev; ožije však, když obdiv rozpálí tvoje srdce.

Jedním z nejcennějších přírodních parků s pomníky a souborem pamětních nápisů v Čechách je panteon na Vranově u Malé Skály. Romantickou úpravu krajiny prováděl v letech 1803-1832 majitel panství textilní podnikatel Franz Zacharias von Römisch. V ruinách skalního hradu i ve volné přírodě dal zhotovit pomníky a desítky oslavných nápisů pro co možná nejvíce mytologických, historických i současných bardů, obránců vlasti a významných osobností, vysazoval nové aleje a zušlechťoval krajinu.

Maloskalský panteon a přírodní park zahrnuje přibližně: 62 pomníků, mohyl a jeskyň, 220 nápisů na pomnících a skalách a 400 jmen (dochována asi polovina objektů).

Pomocníkem při poznávání lokality nám je německy psaný průvodce Franze Ferdinanda Effenbergera: Skalní Pantheon a přírodní park na panství Malá Skála v Čechách (Felsen-Pantheon und Natur-Park auf der Herrschaft Kleinskal in Böhmen, 1828), vydaný roku 2015 nakladatelstvím Argo v českém překladu od Vratislava Jiljího Slezáka. Průvodce uvádí texty nápisů na skalách a pomnících, z nichž mnohé již zanikly a je proto mimořádně cenným pramenem - nebýt jeho, nebyli bychom schopni panteon pochopit a obsahově rekonstruovat. Překlad nabízí „poutníkům“ možnost, aby lépe poznali maloskalský panteon a českým badatelům dává podrobně nahlédnout do myšlenkového světa romantismu.

Pro zrak přemýšlivého poutníka výtvor přináší povznesení i v duchu mravním. Tolik ušlechtilých postav. Slyšte dík, jak jej hlasitě pronášíme před vašimi památníky.

 

Kdo vystihne všechnu tu vznešenou nádheru, jež podněcuje všechny struny našeho srdce? Oslavit přírodu na tomto skalním vrcholu musí povznést každou mravně krásnou mysl.

 

 

Sobota 16. září. Odjezd v 6.30 od pošty v Poličce. Jídlo a pití s sebou – občerstvení bude dostupné jen omezeně. Nezbytné je sportovní oblečení a spolehlivá obuv do skal. Vhodné pouze pro zdatné turisty (malé vzdálenosti, ale náročný terén). Návrat asi v 21 hodin. Cena jednotná 350,- Kč (navíc vstupné na místě 50 Kč, důchodci a studenti 30 Kč). Cenu je třeba uhradit předem v muzeu (dle pořadí úhrady se obsazují místa v autobusu). V případě deště bude trasa zkrácena a bude zahrnuta návštěva turnovského muzea. Bližší informace a podmínky na www.cbmpolicka.cz

Po starých stezkách vás bude provázet David Junek, verše ze skal přednese Hana Řebíčková. Čeká vás setkání s krásnou krajinou, s romantismem a s řadou pozoruhodných osobností.

 

 

1. strana pozvanka2. strana pozvanka

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti