Hledání
Pokročilé vyhledávání
 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY

 

ŠÁRKA HROUZKOVÁ – VÝBĚR Z TVORBY 2008 – 2018

12. 1. – 31. 3. 2019

(bezbariérový přístup – ano/přízemí budovy muzea)

Šárka Hrouzková začala s vlastní tvorbou v 80. letech minulého století. Je členkou Unie výtvarných umělců pardubického regionu a Klubu konkretistů KK3. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor Výtvarná teorie, výchova a bohemistika.

Inspiraci ke svým obrazům a materiálovým asamblážím čerpá z okolní krajiny a neopomíná ani své rodné Ostravsko. Dalším inspiračním zdrojem je období baroka, především tvorba Santiniho, a poznatky z cest do Číny, Tibetu a Latinské Ameriky. Mezi umělci jí inspirovali a inspirují Karel Malich, Václav Boštík, Adriena Šimotová a Stanislav Kolíbal. V dílech této autorky nalézáme hlubokou empatii k živému i neživému světu. V současné době žije a tvoří v Dolním Újezdu u Poličky, kde vede od roku 2000 úspěšné výtvarné studio pro žáky a studenty se zájmem o výtvarné umění.

JEDEN DEN VE STŘEDOVĚKU

2. 2. – 10. 4. 2019

(bezbariérový přístup – ano/ přízemí budovy muzea)

Chcete prožít jeden den ve středověku? Tak se přijďte podívat na stejnojmennou interaktivní výstavu, kde si můžete vše sami vyzkoušet, osahat a očichat. Čeká vás „den“ plný zajímavých aktivit od ranního oblékání až po večerní modlitbu. Obléknete si gotický oděv nebo kroužkovou košili, ozdobíte se čelenkou se závojem nebo nasadíte rytířskou přilbu, potěžkáte meče a bijáky, přičichnete si k dobové voňavce a zjistíte, jak „voněla“ středověká ulička. A to není zdaleka vše! Můžete si zahrát na zakladatele měst, stát se písařem ve scriptoriu, vyzkoušet si pečetění a náročnou práci iluminátora, vytvořit vlastní mozaiku ve vitrážovém okně, nasednout na koně nebo si zazpívat chvalozpěv s ponocným. A samozřejmě se dozvíte mnoho zajímavostí z každodenního života ve středověkém městě.

 

OD ROZPUSTILÝCH MAŠKAR PO VESELÉ VELIKONOCE

26. 2. – 28. 4. 2019

(bezbariérový přístup – ano/1. patro budovy muzea)

V koloběhu života je člověk stále na cestě. Střídá dny sváteční a všední, zábavu s přemýšlením, výjimečné okamžiky s těmi běžnými. Ani naši předkové ve vzácném volném čase v období zimy a chladného začátku jara neseděli za pecí. Provozovali lidové zábavy a zvyky, v nichž různými formami chtěli zajistit dobrou úrodu a zdar nového hospodářského roku pro celou venkovskou pospolitost.

Jarní výstava ve třídě Bohuslava Martinů ukáže, že vznešeně se lidé oblékali na krásné bály a do rozpustilých maškar se zase strojili při karnevalech a do masopustního průvodu. Seznámí vás s prastarými obchůzkami vynášení smrti, s honěním Jidáše i s velikonočním koledováním. Připomene vážný a náboženský charakter postu a Velikonoc, kdy lidé procházeli křížové cesty v kostele nebo v přírodě a kdy rozjímali nad utrpením Ježíše Krista při sledování pašijových her.

V posledních letech v našich obcích tyto zvyky nevážné i vážné ožívají a přinášejí společný prožitek všem obyvatelům. Na výstavě proto například uvidíte: masopustní masky zapůjčené z Kamence, fotografie venkovní křížové cesty „na Jelínku“ u Poličky nebo záběry z pašijové hry ze Žďáru nad Sázavou.

Pro obveselení návštěvníků bude připraveno mnoho karnevalových masek a kostýmů, které si budou moci vyzkoušet.

LICHOŽROUTKA Galina Miklínová

6. 5. – 31. 8. 2019

(bezbariérový přístup – ne/nízká fyzická náročnost 2. patro budovy radnice)

Galina Miklínová je českou režisérkou, ilustrátorkou a výtvarnicí animovaných filmů, které se dostaly na řadu světových animovaných festivalů. Vytvořila svou autorskou knihu a posléze večerníček O Kanafáskovi, zpracovala ilustrace ke knihám od J. K. Rowlingové – Harry Potter I. - IV. Spolupracovala s Pavlem Šrutem na řadě knih – Pavouček Pája, Veliký tůdle, Verunka a kokosový dědek, Příšerky a příšeři a samozřejmě tolik známých Lichožroutech, kteří vznikli nejdříve v knižní podobě a posléze byl na motivy vytvořen celovečerní film Lichožrouti, který získal ocenění nejen v České republice (Trilobit 2017, Chicago International Film Festival Best Animated Feature by Children Jury, nominace na Českého lva a Ceny české filmové kritiky).

Ilustrovala pro děti více než 30 knih a získala desítky ocenění nejen díky Lichožroutům (Magnesia Litera 2009, Nejkrásnější kniha roku 2009 a Magnesia Litera za knihu desetiletí). Poslední oceněnou knihou je kniha H2O a tajná vodní mise, kterou vytvořila společně s Petrem Stančíkem. Kniha získala výroční cenu Zlatá stuha v kategorii beletrie pro děti v uplynulém roce.

 

FENOMÉN IGRÁČEK A RŮZNÁ POVOLÁNÍ DŘÍVE I NYNÍ

11. 5. – 31. 8. 2019

(bezbariérový přístup – ano/přízemí budovy muzea)

Výstava o minulosti i současnosti známé české figurky a o různých profesích představených skrze historické hračky.

Legendární figurka míří do poličského muzea, aby potěšila děti a dojala dospělé, kteří si s ní mohli hrát jako kluci a holky už od roku 1976. Výstava návštěvníkům představí historii, bohatou současnost i výrobu oblíbené české hračky. Prohlédnete si desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů s typickým náčiním, nářadím, dopravními prostředky apod. Uvidíte i některé mimořádné IGRÁČKY, kteří byli za éry socialismu vyráběni pro export. Současnou tvorbu budou zastupovat také nové herní řady, v nichž si děti mohou s IGRÁČKY hrát: Handy – skládací prostředí (restaurace, nemocnice apod.) nebo MultiGO – auta. Chybět nebudou ani ostatní výrobky od českého výrobce společenských her a hraček firmy EFKO.

Putovní výstavu připravila firma EFKO-karton s.r.o. a Inspirace Zlín z. s. za podpory Technického muzea v Brně, kde výstava vznikla.

Součástí výstavy bude herna s IGRÁČKY, jejich autíčky apod.

Ve druhé částí výstavy se podíváme do starší historie, jak se na muzeum patří. I zde budou představeny české a československé hračky, a to z let 1880 – 1980. Uvidíte celky hraček vážících se k jednotlivým povoláním. Budou to například truhláři a jejich dílny, sedláci či zemědělci s koňmi či traktory, řidiči s různými dopravními prostředky i stroji, lékaři a zdravotní sestry. Hračky ukážou, jak se skladba řemesel a zaměstnání měnila s dobou. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky byly převážně technické – různé stavebnice, hrady, vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující jemnou motoriku.

Předměty zapůjčí soukromé Muzeum hraček z Rychnova nad Kněžnou.

 

Dospělí 60,- Kč 
Děti, studenti, důchodci 30,- Kč 
Rodinné vstupné (2 dospělí + děti) 120,- Kč

Krátkodobé výstavy vstupné je stanoveno dle typu, pojetí a rozsahu výstavy.

 

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti