Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Počátkem července si místní patrioté, ale i další uměnímilovní nadšenci připoměli poněkud netradiční výročí...

PKL 2014 PO STOPACH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINUPKL 2014 PO STOPACH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINU 1PKL 2014 PO STOPACH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINU 2PKL 2014 PO STOPACH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINU 7PKL 2014 PO STOPACH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINU 8PKL 2014 PO STOPACH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINU 9

 

Jitřenka_červenec 2014

NÁŠ MARTINŮ: PO STOPÁCH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINŮ

  •       VÝLET
  •       PŘEDNÁŠKA

Počátkem července si mohou místní patrioté, ale i další uměnímilovní nadšenci připomenout poněkud netradiční výročí. Dne 2. 7. 2014 tomu bude 100 let, kdy do Borové u Poličky poprvé přijel malíř Herbert Masaryk, syn pozdějšího prvního československého prezidenta a žák Antonína Slavíčka, aby zde maloval Vysočinu. Malíře poutalo k Borové přátelství s rodinou evangelického faráře Vladimíra Čecha, jež mu poskytla na faře potřebné zázemí pro jeho umělecké záměry. Zdejší kulturní prostředí přitahovalo k častým návštěvám také poličského učitele hudby Bohuslava Martinů, neboť tu nacházel spřízněné duše pro společné muzicírování a inspiraci pro svoje rané hudební skladby. Vzpomínce na oba umělce bude věnována procházka z Borové do Poličky, jež bude zahájena symbolickým přivítáním účastníků v železniční stanici Borová, po němž bude následovat krátké zastavení na evangelické faře a odtud cesta po dvou různě dlouhých trasách do Poličky.   

Akce se uskuteční v sobotu 5. července 2014. Přivítání účastníků proběhne na peróně železniční stanice v Borové ve 14:46 h (příjezd vlaku od Poličky). Dobové oblečení a doplňky vítány. Pořádá spolek NÁŠ MARTINŮ.

Spojení přednášek o slavných malířích s hudbou Bohuslava Martinů patří do zvláštní programové nabídky spolku Náš Martinů věnované ctitelům obojího druhu umění. Dosud jsme se takto mohli seznámit s italským renesančním malířem Pierem della Francescem, jehož fresky v chrámu San Francesco v Arezzu inspirovaly Martinů k napsání známé orchestrální skladby, a dále s českým modernistou Janem Zrzavým, kterému skladatel věnoval na důkaz svého přátelství kantátu Kytice. Svorníkem další přednášky nebude tentokrát samotné umění, ale místo, jež poskytlo malířskému i hudebnímu nadání svůj azyl, a tím je evangelická fara v Borové u Poličky. Stejně jako v předchozích případech se hlavního slova ujme akademický malíř Jiří Štourač, aby nás tentokrát provedl životem a dílem malíře Herberta Masaryka. Přednášku doplní ukázky skladeb, které Martinů napsal v souvislosti se svými návštěvami farářovy rodiny.

Přednáška se uskuteční v sobotu 5. července 2014 od 21.30 h v atriu Centra Bohuslava Martinů v Poličce (v případě nepříznivého počasí v hudebním sálku CBM). Vstupné 40 Kč. Pro účastníky procházky Borová – Polička vstup zdarma od 21.00 h spojený s malým překvapením (nutno přijít včas). Pořádá spolek NÁŠ MARTINŮ.

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti