Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Multimediální umělkyně a ikona české výtvarné scény naposledy vystavovala v Poličce před 5 lety. Přestože je považována za fotografku, je pro ní fotografie pouze východiskem, které nadále rozvíjí. Na výstavě můžeme autorku poznat nejen jako zkušenou fotografku, ale zároveň jako zralou kreslířku a ilustrátorku.

VERNISAZ VERONIKA BROMOVA DVE TVARE 2015 7VERNISAZ VERONIKA BROMOVA DVE TVARE 2015 25VERNISAZ VERONIKA BROMOVA DVE TVARE 2015 95VERNISAZ VERONIKA BROMOVA DVE TVARE 2015 102VERNISAZ VERONIKA BROMOVA DVE TVARE 2015 128

Jak vznikl název výstavy Dvě tváře Veroniky Šrek Bromové? Když jsem název Veronice navrhoval, odpověděla: Já mám, ale tváří více! Oba máme pravdu. Na počátku byla myšlenka využít dva oddělené a zároveň sousedící výstavní sály muzea. Do jednoho fotografie, do druhého kresby. Veronika Bromová je známá především jako fotografka, ale před několika lety jsem uviděl i pár kreseb, které jsem tehdy považoval za její snahu najít nový prostředek pro vyjadřování. Postupně kreseb přibývalo a nyní, při přípravě výstavy, jsme v ateliéru prohlíželi desítky různorodých kreseb a maleb. Z některých jsem byl doslova nadšen. Navíc všechny cykly či jednotlivosti provází příběh. I když to část veřejnosti ještě neví, Veronika Šrek Bromová je nepochybně zralou kreslířkou a ilustrátorkou“, odpovídá kurátor výstavy PhDr. David Junek.  

 

V tvorbě Veroniky Šrek Bromové můžeme sledovat určitý posun od promluv skrze vlastní tělo k fotografiím na rozhraní dokumentu a inscenované fotografie. Prostřednictvím vystavených fotografií nahlédneme do intimity autorčina života v usedlosti Chaos, která se nachází je 4km od Poličky ve Východních Čechách, 180km od Prahy, 70km od Brna, ve které usiluje o soulad a komunikaci s okolní krajinou. V její tvorbě jsou zachyceny proměny a tvořivá síla přírody, nevyhnutelnost rozkladu a smrti a snaha o nalézání rovnováhy ve světě hmotných protikladů a harmonie se světem vnitřním. „Jedná se o bývalou zemědělskou usedlost, které dal můj můž Ivan Šrek jméno Chaos. Byl inspirován knihou Timothy Learyho Chaos a kyberkultura. Já slovo chaos chápu i jako nový začátek. Jako prázdnotu, ze které se může zrodit cosi nového“, říká Veronika Šrek Bromová.

Výstava byla zahájena poněkud netradiční vernisáží, jejíž součástí bylo performance - rituál hojnosti pro nadcházející rok dřevěné kozy provedený hudební a performanční skupinou Sirény z Titanu. Návštěvníci si s sebou mohli přinést osobní dřevěné předměty, různé amulety, sošky, které se staly součástí rituálu a načerpaly jeho energii.  „Toto netradiční zahájení se mi velice líbilo, na Poličku to bylo opravdu nezvyklé, sama jsem si přinesla dřevěnou ovečku z rodinného betlému a dala ji na oltář, tak uvidíme, doufám, že bude plna pozitivní energie“, říká s úsměvem dvaatřicetiletá Marie, která si vystoupení nenechala ujít.

Výstavu je nainstalována v několika výstavních sálech. Těšit se můžete na velkoformátové fotografie či ilustrace. Výstava potrvá do 22. března 2015.

Více na www.cbmpolicka.cz

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti