Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Tisková zpráva - 24. 8. 2015

Polička slavila

O víkendu 21. - 23. srpna 2015 vyvrcholily oslavy 750. výročí založení města Poličky.

Oslavenec město Polička prožilo dny plné krásných setkání, hudby, připomínek historických událostí, dny plné dobrého jídla a pití (opéct špekáčky jsme si mohli díky Masokombinátu Polička přímo na náměstí), barevných kostýmů, úsměvů kamarádů a přátel, kteří se potkávali, dojemných setkání absolventů poličského gymnázia, rekordního počtu návštěvníků města,nezapomenutelných zážitků…A navíc Poličce přálo i počasí.   

Festival Polička 555 byl letos obohacen o příjezd královské družiny Přemysla Otakara II. se zakládací listinou města. Tu přijala historická postava tehdejšího lokátora města – Konráda z Lewendorfu, v jeho roli se představil starosta města Jaroslav Martinů. V historickém kostýmu vystoupil nejen starosta města, ale i místostarostka Marie Kučerová.  Příjezd krále provázel průvod rytířů, tanečnic, nechyběli koně, velbloudi, psi…  A toto nebyl jediný průvod, který městem během oslav prošel. V sobotu dopoledne uvítalo zaplněné náměstí absolventy a studenty poličského gymnázia. Průvod neměl téměř konce a nejstarším ročníkem byli maturanti z roku 1947. Další průvod v pestrých kostýmech přišel na poličské náměstí v neděli po obědě, kdy náměstí zaplnily skupiny tanečníků České besedy z celého Pardubického kraje. Akci zorganizovala paní Jana Jonáková, které se podařilo v Poličce roztančit při doprovodu Mistřiňanky 21 kroužků po osmi tanečnících.

Slavnostní zahájení v sobotu 22. srpna v 10 hodin odstartovala v premiéře oficiální fanfára města Poličky, kterou speciálně pro tuto příležitost složil hudební skladatel Aleš Březina. Nechyběla slavnostní salva a zdravice starosty a místostarostky města. Poté přivítal absolventy gymnázia jeho ředitel Miloslav Svoboda a na počest zazněla i studentská hymna v podání studentů gymnázia.

Kdo v Poličce zahrál? Nelze vyjmenovat všechny, jmenujme například vynikajícího Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers, kteří vystoupili v páteční večer, v sobotu zahrál výborný Big Band Chrudim se zpěvačkou Dashou, Spirituál Kvintet, lidé si zatančili a zavzpomínali při písničkách kapely Elán Kontraband, zaplněné náměstí tančilo a zpívalo s kapelou Mandrage. V neděli dopoledne rozezněl kostel sv. Jakuba koncert houslové legendy Václava Hudečka a cembalového a varhanního virtuóze Martina Hrocha.

Nechyběla tradiční věžní hudba, pohádka a atrakce pro děti, vystoupení poličských ochotníků, vyhlídkové lety a sobotní ohňostroj, tentokrát i s číslicí „750“.

Město Polička slavilo se ctí a s radostí.

Naděžda Šauerová, tisková mluvčí města

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti